Co motywuje kobiety do bycia liderkami?

Na całym świecie odsetek kobiet, które pełnią w biznesie funkcje zarządzające rośnie, jest jednak zdecydowanie za wcześnie, by mówić o parytecie i równości ekonomicznej. W Polsce kobiety stojące na czele spółek stanowią zaledwie 6%, jedynie 13% z nich jest członkiniami zarządów. Jakie cechy charakteryzują niewielką grupę kobiet, które postanowiły realizować swoje cele jako liderki? Badania przeprowadzone przy użyciu metody Reiss Motivation Profile wykazały kilka wspólnych motywatorów.

Nierówności ekonomiczne znikną… za 200 lat

Szklany sufit wciąż istnieje, nieustannie utrudniając kobietom dojście do wysokich stanowisk w biznesie czy polityce. Niektórzy eksperci twierdzą, że osiągnięcie równej pozycji w społeczeństwie zajmie nam 108 lat, a w sprawach gospodarczych sytuacja wyrówna się dopiero za ponad 200. Nieliczny odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych jest ogromną stratą dla biznesu tym bardziej, że menedżerowie obu płci zgodnie stwierdzają, że kobiety na wysokich stanowiskach wnoszą nową jakość do zarządzania.

W połowie kwietnia, kiedy pandemia stała się realnym zagrożeniem gospodarczym, mieliśmy okazję przeczytać głośny artykuł o krajach, które w nowej sytuacji radziły sobie najlepiej. Próbowano dowiedzieć się, co je łączy. Wspólny czynnik był jeden: wszystkie kraje, które były chwalone za sposób, w jaki mierzyły się z pandemią, były zarządzane przez kobiety. Tajwan radził sobie tak dobrze, że oferował pomoc innym krajom, Niemcy objęły strategię wykonywania testów na szeroką skalę, kraje skandynawskie wdrożyły słynną politykę opiekuńczą, ale mimo świetnego zarządzania i sukcesów w polityce kobiety to zaledwie 7 procent wśród rządów i głów państwa.

Jakie motywatory cechują kobiety na wysokich stanowiskach?

Badacze z Green Connections Media w partnerstwie z IDS Publishing postanowili odpowiedzieć na pytanie jakie motywatory budują tę niewielką grupę kobiet, które przecierają ścieżki w  zarządzaniu. Badanie dotyczyło kobiet-liderek szczególnie w obszarach takich jak nauka czy technologia, które obejmują stanowiska kierownicze, jak również opisują siebie jako ukierunkowane na osiągnięcia, ambitne i wysoko zmotywowane. W badaniu został użyty kwestionariusz Reiss Motivation Profile, który posłużył do zbadania 16 podstawowych motywatorów . RMP pozwala udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co jest dla nas w życiu naprawdę ważne i co motywuje naszą aktywność w poszczególnych obszarach.

W przeprowadzonych badaniach wyróżniono 3 charakterystyczne motywatory, które cechują kobiety ukierunkowane na osiągnięcia, o wysokich ambicjach i dążące do obejmowania stanowisk kierowniczych.

Władza – jest nazywana również skalą ambicji. Wysokie natężenie tego motywatora świadczy o silnej potrzebie wywierania wpływu na otoczenie. Pozwala nam również określić czy chętnie bierzemy na siebie odpowiedzialność za wykonywane działania bądź podejmowanie decyzji.

Status – wysokie natężenie tego motywatora świadczy o chęci przynależności do elitarnej grupy.

Ciekawość – świadczy o naszej wewnętrznej potrzebie zdobywania wiedzy oraz naturalnej chęci eksploracji różnych dziedzin wiedzy.

Co więcej charakterystyczną cechą badanej próby kobiet było wysokie natężenie motywatora Idealizm, który informuje o chęci zaangażowania w sprawy społeczne i działania pro bono. Wśród wspólnych motywatorów znalazło się również niskie natężenie motywatora Uznanie, co może świadczyć o dużej pewności siebie i niskiej potrzebie akceptacji ze strony innych.

Kształtowanie kariery zawodowej i wewnętrzne potrzeby

W pracy spędzamy większą część naszego dnia, więc żeby zatroszczyć się o nasz dobrostan, to właśnie tam powinniśmy realizować znaczną część naszych potrzeb. Znajomość naszej wewnętrznej motywacji pozwala planować karierę tak, by była źródłem zadowolenia, a nie przymusem i niechcianym obowiązkiem, którego za wszelka cenę staramy się pozbyć. Warto pamiętać o tym, że każdy z nas posiada inne natężenie motywatorów i różne wartości, więc satysfakcję będą sprawiały mu inne rodzaje wykonywanej pracy. Właśnie dlatego indywidualne dopasowanie obowiązków do potrzeb jest niezwykle ważne i pozwala nam czerpać z życia zawodowego satysfakcję i szczęście.

Autor: Katarzyna Janas