Wielu z nas odczuwa negatywny wpływ pandemii na zdrowie i nie chodzi tylko i wyłącznie o pojawienie się nowego wirusa i ryzyko zakażeń. Koronawirus zamknął nas w domach drastycznie ograniczając ruch oraz interakcje z innymi ludźmi. Pandemia narzuca styl życia, który opiera się głównie na siedzeniu w czterech ścianach, co odbija się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. W jaki sposób zmotywować się do aktywności i zadbać o siebie w czasach koronawirusa?
Zagrożenia płynące z pracy zdalnej
Według Centers for Diseases Control and Prevention (CDC) regularna aktywność fizyczna to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę typu 2 czy raka nawet o 50%. Sport jest również dobry dla zdrowia psychicznego i wspomaga osoby cierpiące na depresję, chroniczny stres czy doświadczające stanów lękowych. Mimo że w czasie pandemii praca zdalna i przebywanie w domu są niezwykle istotne dla dobra własnego i zdrowia innych osób, pozostałe aspekty naszego zdrowia fizycznego i psychicznego mogą poważnie cierpieć. Do problemów, które zaczęły doskwierać osobom pracującym w domu, należą wzrost masy ciała, problemy ze snem czy samotność.
Zalety płynące z domowych treningów
Badanie opublikowane Cambridge Open Engage pokazało, że w czasie pandemii osoby, które były zaangażowane w regularny wysiłek fizyczny odnotowały spadek aktywności średnio o 32%. Poprzez pracę zdalną nie tylko ruszamy się mniej, ale na dodatek pracujemy więcej. Osobom pracującym zdalnie ciężko znaleźć balans między życiem zawodowym a prywatnym przebywając wciąż w tej samej przestrzeni. Mimo że trudno jest zabrać się za aktywność w tym samym miejscu, w którym pracujemy i odpoczywamy warto rozważyć regularne ćwiczenia w domu. Treningi pozwalają kontrolować masę ciała, spalać nadprogramowe kalorie, obniżyć poziom cukru we krwi czy zmniejszyć ryzyko chorób serca. Ćwiczenia powinny być ważnym elementem codziennej rutyny, ale od czasu zamknięcia siłowni jesteśmy zdani w planowaniu treningów głównie na siebie.
Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu? Dopasuj sport do swoich potrzeb
Osoby o naturalnej wysokiej potrzebie aktywności fizycznej mogą nie widzieć w znalezieniu czasu na sport żadnego problemu. Lubią się zmęczyć, wysiłek jest jedną z ważnych dla nich potrzeb. Jednak co dzieje się w sytuacji, kiedy aktywność fizyczna ma u nas średnie bądź niskie natężenie? Czy jesteśmy skazani na gorsze zdrowie lub wieczne nadwyrężanie silnej woli i zmuszanie się do ćwiczeń?
W żadnym razie! Pamiętajmy, że sport nie zaspokaja tylko jednej potrzeby (aktywności fizycznej), ale może pomóc nam w podążaniu za innymi wewnętrznymi impulsami.
Wysoka potrzeba rewanżu
Jeżeli jesteś osobą o wysokim natężeniu motywatora rewanż oznacza to, że lubisz konkurować z innymi i wygrywać. Ćwiczenia w domu nie pozwolą ci co prawda przebiec maratonu i pokonać innych, ale aplikacje, w których możesz porównywać się z innymi już tak. Postaraj się znaleźć aplikacje, które pozwolą mierzyć postępy i porównywać wyniki z innymi osobami. Dzięki temu możesz wpleść do swojej aktywności odrobinę rywalizacji, która napędza cię do działania.
Wysoka potrzeba status
Osoby o wysokiej potrzebie statusu mogą oczekiwać od sportu czegoś wyjątkowego. Do aktywności może zachęcać ich elitarność danej dyscypliny. Podczas pandemii mamy mniej możliwości uczestniczenia w rzadkich rodzajach aktywności fizycznej, ale możemy zainwestować w dobre wyposażenie domowej siłowni, wysokiej jakości sprzęt i elementy sportowej garderoby.
Wysoka potrzeba spokoju
Wysoka potrzeba spokoju wiąże się z poszukiwaniem bezpieczeństwa i stabilizacji. Osobom o dużym natężeniu tego motywatora nie poleca się sportów ekstremalnych, natomiast wykonywanie w domu ćwiczeń relaksacyjnych, jogi czy pilatesu jest jak najbardziej wskazane. Jeżeli szukasz treningu na YouTubie warto wybierać trenerów i trenerki, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu aktywności i będą podawać dokładne instrukcje jak wykonywać ćwiczenia, aby uniknąć kontuzji. Przy wysokiej potrzebie spokoju ważna jest także rutyna. Wybierz sport, który najbardziej wpisuje się w twoje potrzeby i zaplanuj o jakiej porze dnia będziesz wykonywać ćwiczenia.
Wysoka potrzeba porządku
Osoby o wysokiej potrzebie porządku zwykle lubią planować i trzymać się ustalonego harmonogramu, dlatego na sport warto przeznaczyć określony czas w ciągu dnia i wpisać trening do kalendarza. Staraj się wyrobić sobie nawyk rozpoczynając trening o określonych porach dnia np. rano przed śniadaniem. Jeżeli chodzi o wybór aktywności warto zadbać o dobrze ustrukturyzowany wysiłek. Wiele trenerek i trenerów prowadzących treningi na YouTubie dba o dobrą strukturyzację wysiłku – odmierzają czas poszczególnych serii, dzielą cały trening na poszczególne sekcje. Osobę uporządkowaną z pewnością zachęci to do aktywności.
Wysoka potrzeba piękna
Osoby o wysokiej potrzebie piękna często wybierają sporty związane z gimnastyką i tańcem starając się przemycić do aktywności fizycznej odrobinę sztuki. Do treningu może zachęcić je muzyka, przyjemne otoczenie albo ładny strój.
Wysoka potrzeba kontaktów społecznych i niska potrzeba niezależności
Zamknięte siłownie oznaczają małą szansę na poznanie nowych ludzi, a wspólne spotkania na sali treningowej już nie zaspokajają potrzeby przynależności czy nawiązywania kontaktów. Na szczęście niektórzy trenerzy organizują treningi na zewnątrz, jeżeli nie przekraczają wyznaczonego limitu osób. Warto również spróbować treningu online, na który umówimy się ze znajomymi. Zoom może służyć nie tylko spotkaniom biznesowym, ale również treningowym.
Serdecznie dziękujemy Rachel Cook za inspirację do napisania artykułu, niezbędne dane i badania dotyczące ćwiczeń w domu w trakcie pandemii, które możecie znaleźć w linku poniżej. Zachęcamy do przeczytania artykułu!
Autor: Ewa Jochheim