Postanowienia noworoczne. Co robić, aby się spełniały?

Schudnę, zmienię pracę, nauczę się nowego języka, a może znajdę więcej czasu dla siebie? Ambitne postanowienia wypowiadane na początku nowego roku często zostają tylko postanowieniami i nigdy nie doczekają się realizacji. Jak wytrwać w postanowieniach i wyznaczać cele zgodnie z naszą wewnętrzną motywacją?

Według  U.S. News & World Report 80% noworocznych postanowień nie zostaje zrealizowanych, mimo że 52% osób zapytanych czy ich cele zostaną osiągnięte było pewnych swojej wytrwałości i sukcesu. Według Johna Norcrossa około 50% populacji robi postanowienia noworoczne na początku roku, a wśród najbardziej znanych znajduje się zmiana zachowań zdrowotnych. Wielu z nas zastanawia się co zrobić, aby poprawić swoją kondycję i polepszyć sylwetkę. Jednak ambitne plany rzadko udaje się zrealizować i nowe postanowienia przegrywają wojnę ze starymi, dobrze znanymi nam nawykami. 

Dlaczego ludzie wciąż ponoszą porażki w realizowaniu postanowień noworocznych?

  • Ludzie dosyć często stawiają sobie bardzo dużo ambitnych celów licząc na to, że ich silna wola udźwignie oczekiwania. Janet Polivy i Peter Herman wraz ze współpracownikami zidentyfikowali tzw. “false hope syndrome”, co oznacza, że postanowienia noworoczne są zwykle nierealistyczne, co przyczynia się do problemów w ich realizacji.
  • Jeżeli chodzi o cele wyznaczane w nowym roku wiele osób po prostu dokładnie ich nie planuje. Peter Bregman w artykule dla Harvard Business Review podkreśla, że nasze cele powinny być precyzyjne, mierzalne oraz określone w czasie.
  • W zmianie starych nawyków przeszkadza nam także niecierpliwość. Według badaczy z University College London zmiana starego nawyku zajmuje około 66 dni, a jeszcze więcej czasu potrzebujemy, aby w pełni go kontrolować. Drobne porażki nie muszą nas zniechęcać i nie powinniśmy oczekiwać od siebie stuprocentowej i szybkiej realizacji wyznaczonych planów.
  • Okazuje się, że odraczanie gratyfikacji nie zawsze jest dobrą praktyką, jeśli chodzi o wytrwałość w dążeniu do celu. Badania przeprowadzone przez Kaitlin Woolley i Ayelet Fishbach wyraźnie pokazują, że włączenie natychmiastowych nagród w kształtowanie nowego nawyku (np. puszczanie przyjemnej muzyki podczas lekcji) pozwala spędzić nad aktywnością więcej czasu. Dla badanych najbardziej liczyła się przyjemność czerpana z wykonywania aktywności.
  • Badania pokazują również, że osoby o słabej silnej woli aktywnie działają w warunkach zewnętrznej presji. Natomiast lepsze rezultaty w warunkach wolności (autonomii) osiągają osoby, które charakteryzują się silną wolą.

Zgodność potrzeb z postanowieniami

Poza różnymi sposobami wyznaczania celów warto zastanowić się czy nasze wewnętrzne potrzeby są spójne z postanowieniami. Motywatory życiowe to uniwersalne, potwierdzone naukowo impulsy, które motywują do działania i określają indywidualną osobowość. Zanim wyznaczysz sobie roczne cele sprawdź, czy natężenie poszczególnych motywatorów jest spójne z postanowieniami.

Jeżeli posiadasz niskie natężenie motywatora aktywność fizyczna to czy będziesz w stanie uczestniczyć w częstych treningach na siłowni?

Czy wysokie natężenie motywatora spokój będzie sprzyjało w podejmowaniu ryzykownych decyzji finansowych?

W jaki sposób planujesz przeczytać kilkadziesiąt książek posiadając niskie natężenie motywatora ciekawość?

Nie oznacza to jednak, że osoby o niskim natężeniu motywatora aktywność fizyczna skazane są na problemy zdrowotne, a osoby o niskiej potrzebie ciekawości będą skupiać się tylko i wyłącznie na pragmatycznych zadaniach. Nasza motywacja to sekwencja różnych potrzeb, które warto sprytnie łączyć w osiąganiu celów.

  • Jeżeli chcesz uprawiać sport, ale posiadasz niskie natężenie motywatora aktywność fizyczna spójrz na inne motywatory. To że niekoniecznie lubisz się zmęczyć nie oznacza, że nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego sportu. Osoby o wysokim natężeniu motywatora status chętnie sięgają po elitarne aktywności i dobry sprzęt, natomiast wysokie piękno skłania ku estetycznym aktywnościom, takim jak taniec czy łyżwiarstwo. Zastanów się, w jaki sposób inne motywatory mogą wspomóc cię w prowadzeniu zdrowszego trybu życia.
  • Możliwe, że jednym z Twoich planów na nowy rok jest zmiana pracy. Z jakichś względów po głowie chodzi ci założenie własnej działalności. Na jakie motywatory powinieneś wówczas spojrzeć? Zastanów się czy wysoka potrzeba władzy i niezależności pomogą ci osiągnąć twój cel.
  • Chęć schudnięcia pojawia się bardzo często wśród postanowień noworocznych. W jaki sposób wytrwać we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych? Wbrew pozorom może nam w tym pomóc wiele motywatorów, a nie tylko niskie natężenie motywatora jedzenie. Wysoki idealizm może wspomóc nas w kupowaniu zdrowych, lokalnych produktów, a wysokie piękno w przygotowywaniu pięknych (i zdrowych!) posiłków. Ciekawość pozwoli nam natomiast odkrywać różnorodne przepisy i nieoczywiste połączenia składników.
  • Jeżeli naszym celem w nowym roku jest poszerzenie grona znajomych, a posiadamy niską potrzebę kontaktów społecznych, zastanówmy się dlaczego postawiliśmy sobie taki cel? Czy jest to rzeczywiście nasz wybór, a może to presja ze strony otoczenia? Ciężko z dnia na dzień zostać duszą towarzystwa, ale jeśli rzeczywiście chcemy poszerzyć nasze grono znajomych może znajdziemy hobby, które mimo większej potrzeby samotności pozwoli nam poznać nowych ludzi.

Nowy rok – nowy/a ja. Nie do końca. Nasze wewnętrzne potrzeby są względnie stałe w czasie i jeśli oczekujemy od siebie bycia zupełnie inną osobą to mamy marne szanse na realizację naszych planów. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i wyznaczając cele na nowy rok powinniśmy zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby. To co jest skuteczne dla innych niekoniecznie będzie dobre dla nas. Warto w nowym roku poszukać własnej drogi do szczęścia.

Autor: Katarzyna Janas