Wakacje w zgodzie z samym sobą

Myśl o wakacjach powinna wywoływać w nas same pozytywne emocje. Odpoczynek od pracy, zmiana otoczenia, brak odpowiedzialności i obowiązków. Mimo to nie da się ukryć, że niektóre urlopy są dla nas o wiele bardziej męczące niż praca. Dlaczego tak się dzieje?

Zwykle motywacja to temat poruszany tylko i wyłącznie w kontekście zawodowym. Okazuje się jednak, że nasze motywatory decydują nie tylko o efektywności w pracy, ale również o jakości naszego wypoczynku.

Jakie motywatory mogą wpływać na nasze zadowolenie i decyzje w kwestii planowania urlopu?

Władza i Niezależność

Wysokie natężenie tego motywatora może manifestować się podczas urlopu jako skłonność do podejmowania decyzji i przejmowanie kontroli nad wakacyjnymi planami. Osoby o niskiej potrzebie Władzy dzięki swojej ugodowości, mogą być zadowolone z faktu, że ktoś przejmuje dowodzenie. Problem pojawia się, kiedy obie strony chcą się trochę porządzić. Wówczas warto podzielić wyjazd na mniejsze etapy, za które dana strona będzie odpowiedzialna. Podobnie wśród osób posiadających dużą potrzebę Niezależności kwestia wyboru i braku ograniczeń będzie kluczowa dla satysfakcjonującego urlopu. W tym wypadku autorytarne podejście partnera lub chęć wyjazdu na zorganizowane wycieczki mogą stanowić zalążek kłótni i chęć walki o poczucie Niezależności.

Uznanie i Status

Z pewnością masz wśród swoich znajomych osoby, które zanim zaczną jeść obiad muszą najpierw wykonać sesję talerza i ogłosić facebookowemu światu gdzie są i co robią. Wysoka potrzeba Uznania kieruje nie tylko specyficznymi zachowaniami w social mediach ukierunkowanymi na zdobywanie lajków. Uznanie może wpływać również na wybór miejsca, który pozwoli nam pochwalić się przed znajomymi i zyskać ich aprobatę. Jeżeli partner osoby o wysokiej potrzebie Uznania nie za bardzo przejmuje się aprobatą ze strony otoczenia, a jego marzeniem jest pojechać w dziki las i odciąć się od świata, decyzje dotyczące urlopu mogą generować wiele konfliktów. W tej sytuacji warto spojrzeć na współwystępowanie wysokiej potrzeby Uznania z wysokim natężeniem Statusu. Dla osoby, u której ta cecha jest szczególnie widoczna, wybierając miejsce urlopu będzie poszukiwała drogich, poważanych miejsc i środków transportu. Może to kolidować z wizją partnera, który planował niskobudżetowy wyjazd w mniej imponującym miejscu. 

Porządek, Spokój i Gromadzenie

Porządek to temat rzeka zarówno w kwestii związków, sfery zawodowej, jak również wakacji. Porządek na tle innych motywatorów może wydawać się mało istotny, bo kto chciałby kłócić się o kilka brudnych talerzy.  Jednak wysokie natężenie tego motywatora może prowadzić do eksplozji negatywnych emocji, kiedy druga strona nie podziela naszych czystościowych zapędów. Dbałość o utrzymanie porządku w otoczeniu, umieszczanie zadań i tworzenie list w aplikacjach typu “task to-do”, może napotkać duży opór ze strony towarzysza podróży. 

Warto również zwrócić uwagę na Spokój, który może manifestować się częściowo poprzez aktywności utożsamiane z Porządkiem. Robienie szczegółowych planów daje nie tylko poczucie ładu, ale również bezpieczeństwa, które podczas wyboru miejsca urlopu odciąga nas od spontanicznych wycieczek pełnych adrenaliny. Co ciekawe pakowanie walizki po brzegi, które często stanowi kość niezgody między partnerami, również może być przejawem wysokiej potrzeby Spokoju

Posiadanie dużej ilości rzeczy kojarzy się z wysokim natężeniem potrzeby Gromadzenia, ale w tym wypadku buduje w nas przeświadczenie, że jesteśmy przygotowani na każdą okazję. Gromadzenie łatwo dostrzec u osób, które w walizce chcą przywieźć do domu cały urlop i ciężko im się rozstać ze zdobytymi podczas podróży pamiątkami. 

Rodzina 

Pandemia wymusiła na nas prowadzenie zupełnie odmiennego stylu życia niż dotychczas. Wiele osób wciąż pracuje z domu, przez co spędza czas z rodziną zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, w przeciwieństwie do osób o niskiej potrzebie motywatora Rodzina, partnerzy bądź partnerki z niskim bądź umiarkowanym natężeniem tego motywatora wakacje najchętniej spędzaliby w swoim własnym towarzystwie lub w otoczeniu znajomych.  

Aktywność fizyczna

Najważniejszą funkcją wakacji jest odpoczynek, co do tego nie ma wątpliwości. Ale co się dzieje, gdy każdy z nas definiuje odpoczynek w inny sposób? Z perspektywy osób, dla których Aktywność fizyczna stanowi ważną część życia, leżakowanie na plaży będzie koszmarem a nie frajdą. Potrzeba ruchu może pchnąć nas w kierunku spędzania wakacji na żeglowaniu lub uprawiania sportów wodnych, podczas gdy po drugiej stronie bieguna znajdziemy osoby, dla których drzemka na plaży w słomianym kapeluszu będzie kwintesencją udanego urlopu.

Ciekawość, Kontakty społeczne, Jedzenie i Idealizm

Wiele osób o wysokim natężeniu motywatora Ciekawość wybiera miejsca, w których można połączyć odpoczynek ze zdobywaniem wiedzy. Zainteresowanie skierowane jest na muzea, galerie (związane również z potrzebą Piękna), czy wycieczki z przewodnikiem, które pozwolą zdobyć wiedzę o miejscu naszego pobytu. 

Jeżeli posiadamy wysoką potrzebę Kontaktów społecznych, będziemy brali pod uwagę miejsca bardziej zaludnione lub wakacje w dużej grupie znajomych. 

Pozostają nam jeszcze podróże kulinarne, związane z wysokim natężeniem motywatora Jedzenie,które w 90% sprowadzają się do chodzenia po restauracjach. 

W ostatnim czasie warto również zwrócić uwagę na potrzebę Idealizmu, która podczas urlopu przejawia się w zachowaniach prośrodowiskowych. Osoby o wysokim natężeniu tej cechy, mimo braku zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia, mogą wyrazić chęć podróżowania środkiem transportu, który nie obciąża środowiska nadmierną emisją CO2. 

Ten rok jest o wiele trudniejszy

Różnorodność w zakresie posiadanych potrzeb sprawia, że wybór odpowiedniego miejsca na wakacje staje się niespotykanie wyczerpującą aktywnością. Frustracja potrzeb jest dodatkowo spotęgowana ograniczonym wyborem miejsca wypoczynku. Nie wszystkie państwa w pełni otworzyły się na turystykę, a nawet jeśli tak się stało, lęk przed przebywaniem w zatłoczonych środkach transportu i kontaktem z wieloma osobami ogranicza dotarcie do wielu potencjalnych miejsc, w których chcielibyśmy spędzić urlop.

Kiedy podsumujemy wszystkie przeciwności losu okazuje się, że nasze wybory są ograniczone przez wewnętrzny lęk, zewnętrzne restrykcje i potrzebę spędzania czasu z bliskimi.

Motywatory są więc istotne nie tylko w kontekście zawodowym, a zaspokajanie potrzeb w sferze prywatnej jest bardzo istotną częścią satysfakcjonującego życia. 

Co robić, gdy osoba, z którą spędzamy urlop ma odmienne potrzeby?

Znalezienie złotego środka nie jest proste, ale we wspólnie podejmowanych decyzjach warto kierować się empatią i przekonaniem, że każdy z nas jest inny i ma prawo kierować się odmiennymi impulsami w swoich wyborach. Niedopasowanie motywatorów może rodzić konflikty, ale odrobina ugodowości i świadomość własnych potrzeb mogą sprawić, że nasz urlop mimo wielu przeciwności losu, może okazać się wspaniałym wypoczynkiem.

Autor: Katarzyna Janas