Zdrowie w czasie pandemii – jakie motywatory pomogą nam wstać z kanapy?

Pandemia uziemiła nas na dobre zmieniając wiele naszych codziennych nawyków. Przemieszczanie się zostało ograniczone do minimum, a nasza codzienna aktywność fizyczna została sprowadzona do przemieszczania się między pokojami. Zamknięte siłownie, home-office i stres nie wpływają dobrze na nasze zdrowie – zaczynamy podjadać, jeść mniej wartościowe posiłki i mniej się ruszać. Jak włączyć więcej ruchu do siedzącego trybu życia?

Jedzenie, ruch i emocje

Wpływ pandemii na problemy z wagą nie odnosi się tylko do oczywistych przyczyn, takich jak brak ruchu, ale wiąże się bezpośrednio z emocjami. Stres spowodowany globalnymi wydarzeniami sprawia, że karmimy nie tylko nasze ciało, ale zwyczajnie zajadamy stres i poprawiamy sobie nastrój dodatkowymi kaloriami.

Warto pamiętać, że sport to zdrowie – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Endorfiny wytwarzanie podczas aktywności reagując z odpowiednimi receptorami nie tylko redukują ból, ale również powodują wzrost poczucia szczęścia i obniżają stres. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób skarży się na siedzenie przy biurku, a fakt, że coraz więcej rzeczy możemy załatwić z pozycji siedzącej jeszcze bardziej ogranicza naszą aktywność. 

Mniej ćwiczeń, większa waga

Koronawirus mocno przyczynił się do drastycznych zmian w naszych dotychczasowych nawykach zdrowotnych. Ludzie deklarują wyższy poziom niepokoju i problemów ze snem. Badacze z the Pennington Biomedical Research Center in Louisiana przebadali ponad 8000 respondentów z różnych krajów. Okazało się, że niezależnie od szerokości geograficznej zaobserwowano spadek w pielęgnowaniu zdrowych nawyków. Co więcej, pandemia dotknęła najbardziej osoby z nadwagą, a ludzie, którzy deklarowali zaangażowanie w ćwiczenia w domu, wybierały treningi o mniejszej intensywności niż przed rozpoczęciem lockdownu. Według badań przeprowadzonych przez MU Health Care 68 % respondentów więcej podjada, a 54 % mniej ćwiczy.

Jest jednak pozytywna strona badań, która pokazuje, że 17% badanych schudło w czasie pandemii zwiększając przy tym aktywność, gotując więcej i zdrowiej w domu. Pozytywne wyniki badań dotyczą prawdopodobnie osób o naturalnie wysokiej potrzebie Aktywności Fizycznej, którym ruch przychodzi z łatwością. Jednak nie każdy potrafi zmotywować się w tak niesprzyjających okolicznościach. 

Jakie motywatory mogą pomóc nam podnieść się z kanapy i żyć zdrowiej?

Wysoki Spokój

Pandemia i związane z nią zmiany oraz stres szczególnie wpłynęły na osoby o wysokiej potrzebie Spokoju. Według sondażu Hunter Food 40 % badanych deklarowało, że sięga po tzw. “comfort food”, aby obniżyć stres i zapanować nad negatywnymi emocjami. Jeśli mamy tendencje do zajadania stresu starajmy się zamienić wysokokaloryczne przekąski na warzywa i zainwestować w treningi, które nas zrelaksują np. joga. 

Wysoka Ciekawość 

Hunter Food pokazuje w swoim sondażu, że 26% respondentów nauczyło się nowych potraw i użycia składników, po które dotychczas nie sięgali. 50% osób odkryło nowe marki jedzenie, które nigdy wcześniej nie zagościły w ich kuchni, a 45% znajduje nowe inspiracje w różnorodnych składnikach.  W gotowaniu jest duże pole do popisu dla osób o wysokiej potrzebie Ciekawości, które mogą potraktować zdrową dietę jako pole do nauki. Ponadto eksploracja nowych tematów może odbywać się także w ruchu. Jeśli zgłębianie nowych tematów jest mocną stroną motywacji, dlaczego nie robić tego chodząc? Słuchanie audiobooków podczas spacerów czy joggingu może zaspokoić naszą potrzebę zdobywania informacji, a jednocześnie pozytywnie wpłynąć na naszą sylwetkę. 

Wysokie Jedzenie 

38% badanych pandemia wpłynęła pozytywnie na odnowienie pasji kulinarnych i radości z gotowania. Radość z jedzenia i przygotowywania potraw może przerodzić się w nadmiar kalorii lub odkrywanie niskokalorycznych przepisów i nowych składników, które pozwolą nam utrzymać pełnowartościową dietę. 

Wysoki Idealizm

Zdrowe gotowanie w domu może przyczynić się do mniejszego marnowania jedzenia niż w przypadku, gdy mimo dostępnych produktów zamawiamy jedzenie na wynos. Badanie Hunter Food pokazało, że 60 % badanych szuka sposobów na użycie już dostępnych w domu składników i w rezultacie marnuje mniej jedzenia. 

Mimo utrudnień w organizowaniu wydarzeń charytatywnych charity running events również przeszły w formę online. Bieganie w szczytnym celu w wersji online organizowało m.in.  American Cancer Society. Warto poszukać tego typu wydarzeń, żeby wraz z ruchem została zaspokojona nasza potrzeba idealizmu. 

Wysoki Rewanż i Rodzina

Jeżeli nasze motywatory przyjmują wysokie wartości w tych obszarach, możemy uprawiać sport razem jednocześnie rywalizując. Zakup rowerka treningowego lub bieżni, a może nawet zwykłej skakanki i rozpisanie tablicy z wynikami, na której będziemy mogli porównywać swoje wyniki może skutecznie zachęcić nas do ćwiczeń. Wysoka potrzeba rewanżu może działać nie tylko w połączeniu z rodziną, ale także z naszymi znajomymi. 

Wysoki Honor

Jeżeli posiadamy wysokie wartości w tym obszarze umówienie się z kimś na konkretną porę, aby wspólnie ćwiczyć, powinno nas skutecznie zmotywować. Ciężko dopuścić trening jeśli ktoś na nas czeka i obiecaliśmy spotkanie, czy to z trenerem personalnym (wysoki Status) czy z grupą znajomych (niska Niezależność). Poza tym treningi nie muszą odbywać się w realu. Dużo osób trenuje z domu, umawiając się na zoomie na konkretną godzinę. 

Każdy z nas jest inny i niezależnie od tego, czy posiadamy dużą potrzebę aktywności fizycznej czy nie, różnorodne profile motywacyjne każdego z nas pomagają zrekompensować potrzebę ruchu w innych obszarach. W walce z pandemią musimy wykazać się kreatywnością, żeby zadbać o nasze zdrowie. Na szczęście różnorodne motywatory mogą nas w tym wspomóc.

Autor: Ewa Jochheim