jak zaprojektować swój dom jak zaprojektować swoje mieszkanie w oparciu o wewnętrzne potrzeby

Dom to miejsce, w którym spotykają się wszystkie Twoje potrzeby. Jak zaprojektować swój dom? – CASE STUDY

Kiedy projektujemy dom dla całej rodziny, ważne aby każdy z jej członków czuł się u siebie i by niczego im nie brakowało, a możliwie każde potrzeby zostały zaspokojone lub pogodzone ze sobą.  Część potrzeb jest odmienna, a umiejętne pogodzenie ich (lub nie) w domu może mieć znaczący wpływ na trwałość związku. Jak zaprojektować swój dom? Jak zastosować Reiss Motivation Profile® w Architekturze, projektowaniu budynków i przestrzeni?

Agnieszka Maruda – Sperczak, masterka RMP wraz z uznaną architektką Marią Sipińską – Małaszyńską podjęły współpracę, by jeszcze lepiej projektować przestrzeń mieszkalną dla swoich klientów. Na cele architektury przestrzeni prywatnych (domów i wnętrz) dokonują interpretacji wyników badań i konkretnych profili klientów (najczęściej są to małżeństwa), by projektowane domy, apartamenty były w pełni dopasowane do prawdziwych potrzeb. Dzięki temu obraz odbiorcy architektury staje się zdecydowanie bardziej wyraźny i precyzyjny, a projektowanie nie opiera się jedynie na empirycznych i subiektywnych przekonaniach architekta.

Projekt – małżeństwo z dwójką dzieci, ich dom i potrzeby

Para została przebadana RMP, omówiono profile indywidualnie, a następnie wspólnie. Na bazie wyłonionych potrzeb zostały zastosowane rozwiązania:

Dla Pana domu – osobny gabinet, osobne miejsce do ćwiczeń w domu, osobna przestrzeń w najbardziej oddalonej części ogrodu, basen. Przestrzenie do których może udawać się na mikro-ucieczki podczas organizowanych przez żonę przyjęć.

(niska potrzeba Rodziny i Kontaktów społecznych, wysoka potrzeba Niezależności i Aktywności fizycznej)

Dla Pani domu – przestrzenna kuchnia, przestrzenna (powiększona w stosunku do pierwotnych planów) spiżarnia, aby wszystkie zgromadzone sprzęty kuchenne, zapasy jedzenia i zastawy mogły zostać dobrze przechowywane i jednocześnie zachować porządek, a także „zniknąć z widoku” (niskie Gromadzenie Pana domu). Dwie kuchnie – jedna zwykła, druga letnia przy basenie, aby łatwo przyjmować gości. Duża jadalnia, dodatkowa przestrzeń na przyjęcia w ogrodzie, bar przy basenie.

Zaprojektowanie osobnego miejsca dla Pani domu (na początku nie było takiej wyrażonej potrzeby), poza gabinetem męża i wspólną sypialnią. Miejsce na przechowywanie ważnych dla niej pamiątek czy osobistych przedmiotów i zachowanie własnego porządku.

(wysokie potrzeby: Kontaktów społecznych, Jedzenia, Piękna, Porządku)

jak zaprojektować swój dom jak zaprojektować swoje mieszkanie w zgodzie z prawdziwymi wewnętrznymi potrzebami
Reiss Motivation Profile®

Dla obojga:

1. Sprawiedliwy (a nie równy) podział garderoby 3/4 ona i 1/4 on. Jego część garderoby z przesuwanymi drzwiami lustrzanymi, aby ukryć jego nieporządek, a jej dać przestrzeń do eksponowania, cieszenia oka zgromadzonymi i uporządkowanymi pięknymi ubraniami.

(On – niska potrzeba Porządku i Gromadzenia, Ona – wysoka potrzeba Porządku, Gromadzenia i Piękna)

2. Wysokiej jakości materiały, prestiżowe, awangardowe i innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie praktyczne i pragmatyczne. Z trwałych materiałów. Tak aby podziwiano i chwalono dom podczas wizyt i wydawanych przyjęć. Nietuzinkowa bryła budynku. (Oboje: wysoka potrzeba Statusu i Uznania, niska potrzeba Idealizmu i Honoru)

3. Pokoje dzieci w niezależnej przestrzeni z osobnym pokojem do zabaw. Oddalone od przestrzeni wspólnych, a także od przestrzeni prywatnych dla rodziców. Tak aby każdemu zapewnić przestrzeń, a także miejsce wspólnych spotkań. (Oboje: niska potrzeba Rodziny; On – niska potrzeba Kontaktów społecznych)

To tylko przykładowe i „większe” aspekty tego projektu.

Efekty wykorzystania RMP w projektowaniu przestrzeni

Klienci niezwykle poruszeni rozpoznaniem potrzeb z których świadomie nie zdawali sobie sprawy. Największym sukcesem i zadowoleniem klientów jest zaproponowanie konkretnych rozwiązań jak np. dodatkowej przestrzeni dla niej, czy też inne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej lub podziału garderoby czy innych przestrzeni w domu. Co zwiększyło poziom porozumienia pary i decyzyjności.

Dzięki rekomendacjom i wiedzy z RMP wzrosła świadomość architektki. Powstaje dom dopasowany idealnie do potrzeb tej konkretnej rodziny. W opracowaniu są już kolejne projekty architektoniczne prowadzone w oparciu o badanie RMP.

Autor: Agnieszka Maruda-Sperczak – RMP Master