rmp a serce sen i stres

Wewnętrzne potrzeby a serce, sen i stres – RMP w Journal of Public Health

Czy potrzeba akceptacji ma wpływ na to ile śpisz? Jakie drivery motywacyjne mają związek z tym jak szybko się regenerujesz? Dla kogo ruch lekki i przyjemny, a dla kogo intensywny i mocny? Odpowiadamy na te pytania opierając się na twardych danych!

Reiss Motivation Profile® stosowany jest na całym świecie. Tym razem przywołamy badania, które przeprowadziły RMP Masterki z Finalndii w ramach Sustainable Brain Health Project. Ten projekt trwał od 2020 roku do sierpnia 2023. Zaangażowane w niego było m.in. Fińskie Ministerstwo Spraw Społecznych i Zdrowia oraz Europejski Fundusz Społeczny.

Projekt miał na celu podniesienie dobrostanu psychicznego, zdrowia fizycznego, kierowania sobą (samoprzywództwa) oraz opracowanie procedur i narzędzi wspierających zdrowie mózgu wśród m. in. pracowników IT, nauczycieli i personelu medycznego.

Dlaczego akurat o nim wspominamy? Ponieważ w jednym z badań oprócz diagnozy wewnętrznej motywacji RMP monitorowano twarde wskaźniki: rytm serca (HR – ang. Heart Rate), zmienność rytmu serca (HRV – ang. Heart Rate Variability) oraz przyspieszenie (za pomocą czujnika 3D). Pozwoliło to zebrać dane związane ze stresem, regeneracją, snem oraz natężeniem aktywności fizycznej.

Potrzeba akceptacji a sen

Czy to jak bardzo potrzebujesz akceptacji ma wpływ na to ile śpisz? Okazuje się, że tak! Wyniki badań wskazują, że ilość snu jest związana z tym jak bardzo obawiasz się, że inni ludzie mogą cię źle ocenić lub odrzucić.

Im bardziej potrzebujesz akceptacji, czyli im bardziej obawiasz się krytyki i odrzucenia, tym mniej śpisz. Indywidualny poziom natężenia tych obaw na wykresie RMP przedstawia motywator Uznanie.

Badaczki wyjaśniają, że mniejsza ilość snu u osób o wysokim zapotrzebowaniu na akceptację może wynikać z większej ilości obaw i zmartwień dotyczących tego jak zostaną ocenione. A to utrudnia spokojny sen. Drugą przyczyną jest perfekcjonizm i praca po godzinach. Takie osoby chcą uniknąć krytyki i dostać akceptację dlatego dążą do tego, aby wszystko zrobić jak najlepiej – stąd zostawanie w pracy po godzinach, przeciążenie i mniejsza ilość czasu na sen.

Lekki ruch

Jakie osoby preferują lżejszy ruch i spokojniejsze dziedziny sportu? Nie będzie to zaskoczeniem – te, które mają niższe natężenie motywatora Aktywność fizyczna. Ma to sens – nie lubię się ruszać, więc jeśli się ruszam, to lekko.

Do lekkiego ruchu motywuje też wysokie natężenie motywatora Spokój. Dlaczego? Ponieważ spokój związany jest z bezpieczeństwem. Im wyższa potrzeba Spokoju, tym zazwyczaj większy niepokój dotyczący zdrowia. Stąd próba zadbania o zdrowie, zapobiegnięcia i zabezpieczenia się poprzez, oczywiście, bezpieczny, spokojny i nienadwyrężający ruch (np. joga).

Intensywny ruch

Intensywny, energiczny ruch czyli wszystko to, co powoduje, że się pocimy i jesteśmy naprawdę zmęczeni.

Im większe natężenie motywatora Aktywność fizyczna, tym więcej energicznego ruchu. Lubię się ruszać więc się ruszam, a jeśli bardzo potrzebuję ruchu, o czym mówi duży motywator Aktywności fizycznej, to ruszam się energicznie.

Drugim motywatorem napędzającym do energicznego ruchu jest Rewanż. Im wyższy, tym więcej energicznego ruchu. Dlaczego? Walka, zwycięstwo, ciężki trening, porównywanie wyników.

Trzecim motywatorem związanym z intensywnym ruchem jest Uznanie. Im niższe natężenie, im mniej akceptacji potrzebujesz, czyli im masz wyższą pewność siebie, tym chętniej wchodzisz w intensywny ruch. Ciężki sport czy rywalizacja może skończyć się porażką, a to wymaga pewności siebie. Osoby o dużej pewności siebie mniej obawiają się niepowodzeń. Osoby o niskiej pewności siebie unikają sytuacji mogących skończyć się niepowodzeniem i unikają tego rodzaju ruchu.

Sport i stres

Badanie dowiodło, że im większą masz potrzebę ruchu (wskazywaną przez motywator Aktywność fizyczna), tym więcej i ciężej ćwiczysz oraz dłużej po tym wysiłku odpoczywasz. Co powoduje, że twój czas jest bardziej wypełniony, lepiej zorganizowany i prawdopodobnie masz mniej wolnych chwil na stresowanie się. Dlatego osoby o wysokim natężeniu motywatora Aktywność fizyczna, realizujące go poprzez dużą ilość sportu, odczuwają mniej stresu.

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na aspekt fizjologiczny. W skrócie – duży wysiłek powoduje reakcję organizmu podobną do tej, gdy się bardzo stresujesz (szybki oddech, przyspieszone bicie serca itd.). Jeśli Twój organizm jest przyzwyczajony do tego stanu, to nie robi on na tobie takiego wrażenia, jak na kimś, kto do tego przyzwyczajony nie jest.

Ruch i regeneracja

Jak wspomnieliśmy powyżej, im więcej i ciężej trenujesz, tym mniej się stresujesz. Naturalnie osoby o wysokim zapotrzebowaniu na sport, czyli mające wysokie natężenie motywatora Aktywność fizyczna ruszają się więcej – bo to ich potrzeba.

Tu chcemy zwrócić uwagę na proces regenerowania się. U osób trenujących więcej regeneracja następuje szybciej. Dlaczego? Ponieważ dbają o swoje ciało, dbają również o relaks po wysiłku, mają czas na zdystansowanie się i oderwanie od pracy.

Coś jeszcze?

Tak! Konkurs dla RMP Masterów i wszystkich czujących się biegle w metodologii RMP.

Tym razem bez nagród rzeczowych. Nagrodą będzie podziw, który sam/a sobie udzielisz, gdy uda Ci się odgadnąć.

Wskazówka: Grupa badana to nauczycielki i nauczyciele uczący dzieci i młodzież.

W tej grupie jest jeden motywator, który ma wyraźnie obniżone wartości i jeden, który ma zdecydowanie podwyższone.

Które to motywatory?

Twój wzrok ma zatrzymać się w tym miejscu, dopóki nie odpowiesz na pytanie, bo odpowiedzi są poniżej.

…chyba, że nie bierzesz udziału w konkursie 🙂

Już?

Odpowiedź poniżej.

Najniższe wartości w tej grupie ma motywator Gromadzenie. Gromadzenie jest związane ze zbieraniem, przechowywaniem i zatrzymywaniem dla siebie. Skoro przyjmuje tu najniższe wartości i mówiąc slangiem RMP Masterów, jest po lewej stronie, błękitny, to oznacza, że osoby te mają przeciwnie. Zamiast gromadzić i zachowywać dla siebie, chcą się dzielić i dają innym. Przecież praca nauczyciela to ciągłe dzielenie się wiedzą!

  • W tym wywiadzie była mowa o tym jak wysokie Gromadzenie może utrudnić pracę wykładowcy akademickiego

A motywator, który miał najwyższe wartości w badanej grupie? Rodzina, czyli troska o najbliższych i potrzeba wychowywania potomstwa. Ten motywator to też lubienie dzieci w ogóle. Łatwiej pracować w szkole, z dziećmi, gdy wywołują szczerze pozytywne emocje.

Udało się? Gratulujemy! Nie udało się? Cóż…może to czas na refresher RMP? Albo chociaż na Akademię Mastera – zamknięte konsultacje dla RMP Masterów, które odbywają się co miesiąc. W razie pytań pisz lub dzwoń.