pytanie kim jestem

Kim jestem? – O tym jak zostać ekspertem od siebie.

Kim jestem? To pytanie jest trochę jak strach – ma wielkie oczy, bo dookoła słyszymy, że głębokie, że filozoficzne, że trudno odpowiedzieć…i choć gdzieś w głębi siebie czujemy, że warto byłoby się z nim zmierzyć, to omijamy je szerokim łukiem. A wcale nie musi tak być!

Chcesz zostać ekspertem od siebie? Jesteś w dobrym miejscu! Dowiesz się jak skutecznie zadać sobie pytanie „Kim jestem?” i co zrobić, aby lepiej poznać siebie.

Spis treści:

  1. Jak poznać siebie? – wskazówki
  2. Jaki jestem? – przykładowe odpowiedzi
  3. Kim naprawdę jestem? – naukowa diagnoza psychologiczna

Jak poznać siebie?

Poznawanie siebie ma sens. Pozwala odkryć, co dla ciebie jest ważne, a to najlepszy przewodnik w decyzjach! Możesz mieć dylemat w życiu prywatnym albo biznesie, w relacji albo dotyczący ukierunkowania zawodowego. Obszar twoich rozterek nie ma znaczenia. Jeśli wiemy kim naprawdę jesteśmy, to wiemy co jest dla nas ważne i co nas motywuje. Ta wiedza jest jak drogowskaz, jak instrukcja obsługi siebie.

Oto kilka wskazówek, które naprowadzą cię na precyzyjne odpowiedzi.

Autorefleksja

To podstawa! Poświęć trochę czasu na refleksję nad swoimi myślami, uczuciami, przekonaniami, wartościami i doświadczeniami. Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, zainteresowaniami i pasjami. Jako obraz siebie widzisz?

Historia osobista

Pomyśl o swoim dzieciństwie, domu rodzinnym, wychowaniu i znaczących wydarzeniach, które wpłynęły na kształtowanie obrazu siebie. Przeszłe doświadczenia odgrywają niebagatelną rolę w tworzeniu naszej tożsamości osobistej.

Wartości i przekonania

Weź pod uwagę zasady którymi się kierujesz, wartości które wyznajesz i przekonania które masz. Jaka jest twoja postawa ideologiczna? Do czego masz podejście sztywne, a do czego bardziej elastyczne?

Moralność i etyka

Ten obszar jest powiązany z poprzednim ale warto poświęcić mu osobną uwagę. Czym jest dla ciebie dobro i zło? Zastanów się nad swoim kompasem moralnym który kieruje twoimi decyzjami etycznymi.

Zainteresowania i pasje

Jakie masz hobby? Które zajęcia przynoszą ci radość i spełnienie? Twoje zainteresowania i pasje mogą być odzwierciedleniem tego, kim jesteś!

Relacje

Pomyśl o rolach jakie odgrywasz w różnych relacjach – partnerskich, rodzinnych, przyjacielskich czy zawodowych. Sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi i cechy, które wnosisz do tych relacji, pozwolą ci na przyjrzenie się sobie i przygotowanie własnego obrazu siebie.

Cele i aspiracje

Jakie są twoje marzenia i cele? Twoje ambicje mogą ujawnić to, co jest dla ciebie najważniejsze. A to podstawa tego kim jesteś!

Samoakceptacja

Czy akceptujesz zarówno swoje mocne strony, jak i niedoskonałości? Akceptacja wszystkich aspektów siebie, łącznie ze swoimi wadami, jest ważnym aspektem kształtowania obrazu siebie.

Uważność i samoświadomość

Angażuj się w praktyki uważności, które pomogą ci obserwować swoje myśli i emocje bez osądzania. Może to prowadzić do większej samoświadomości i zrozumienia własnej osoby.

Rozwój osobisty i poszukiwanie wskazówek

Rozmawiaj z mentorami, doradcami lub terapeutami, którzy zaoferują ci swoją zewnętrzną perspektywę. Ich świeży punkt widzenia może pomóc ci znaleźć odpowiedź na pytanie kim jestem.

Poznanie siebie i struktury ja, odkrycie swoich cech osobowości, określenie tożsamości własnej osoby, a być może i sensu istnienia, to jedne z najważniejszych wyzwań przed którym stoimy. Od stuleci pochylają się nad tym filozofowie, myśliciele, a od niedawna również psychologowie. Często słyszymy pytania: Czy my siebie znamy? Czy my potrafimy być sobą? Co to w ogóle znaczy być sobą? I chcemy błyskawicznej odpowiedzi.

Pamiętaj, że odpowiedź na pytanie kim jestem? jest procesem, podróżą podczas której będziesz dochodzić do coraz celniejszych spostrzeżeń. Nie oczekuj od siebie natychmiastowych przełomowych wniosków! Nawet jeśli nie masz pojęcia kim jesteś, daj sobie czas. Z początku wiele myśli dotyczących własnej osoby może zdawać ci się przypadkowych. Mimo to nie zniechęcaj się, daj sobie szansę na stanie się prawdziwą i spełnioną osobą. Te fragmenty obrazu siebie, które teraz wydają się do niczego nie pasować wkrótce zaczną się układać i posłużą do odkrycia klarownego obrazu siebie.

  • CHCESZ PRZYSPIESZYĆ TEN PROCES? – Nie możesz czekać? Ta precyzyjna metoda sięga do samego źródła.

Kim jestem – przykłady jak opisać siebie

Jeśli zadajesz sobie pytanie kim jestem? ale nie znajdujesz odpowiedzi albo dochodzisz do nieco zbyt ogólnych wniosków np.:

Jestem wyjątkową kombinacją moich doświadczeń, wartości, pasji i relacji, stale ewoluującą w trakcie podróży przez życie.

których wartość merytoryczna, nie będzie nadużyciem jeśli powiemy, że jest wątpliwa, wtedy spróbuj w inny sposób. Zadaj sobie to pytanie:

Jaka jestem? Jaki jestem?

Możesz odpowiedzieć jednym słowem, a następnie rozwinąć to, co masz na myśli.

Zobacz jak zrobili to inni:

Jaka jestem? Jaki jestem?

  • Jestem kreatywny. Jestem osobą, która znajduje radość w wyrażaniu siebie poprzez sztukę, muzykę i pisanie.
  • Jestem ambitna. Jestem profesjonalistką, która jest dumna ze swojej pracy i priorytetowo traktuje rozwój swojej kariery.
  • Jestem odważny. Jestem odkrywcą, zawsze poszukującym przygód i nowych doświadczeń, które wzbogacą moje życie.
  • Jestem empatyczna. Jestem zaangażowaną społeczniczką, pracującą nad wywarciem pozytywnego wpływu na ważne dla mnie kwestie społeczne i środowiskowe.
  • Jestem odporny. Przetrwałem, pokonując wyzwania i przeciwności losu, które ukształtowały mój niezłomny charakter.
  • Jestem introwertywna. Cenię głębokie więzi i wartościowe rozmowy w bliskim gronie przyjaciół.
  • Jestem ekstrawertywny. Jestem duszą towarzystwa, odżywam na spotkaniach towarzyskich i cieszy mnie sama myśl o interakcjach z ludźmi.
  • Jestem ciekawa świata. Jestem osobą uczącą się przez całe życie, stale poszukującą nowej wiedzy i doświadczeń, aby poszerzać swoje horyzonty.
  • Jestem troskliwy. Jestem kochającym rodzicem, który znajduje cel i spełnienie w wychowywaniu swoich dzieci.
  • Jestem refleksyjna. Jestem osobą o filozoficznej naturze, stale zadaję sobie ważne pytania życiowe i próbuję zrozumieć otaczający mnie świat.
  • Jestem energiczny. Jestem sportowcem i całe życie odnajduję radość w aktywnościach fizycznych, które stanowią dla mnie wyzwanie i dodają mi energii.
  • Jestem samoświadoma. Jestem poszukiwaczką wewnętrznego spokoju, pracuję nad uważnością, aby utrzymywać poczucie równowagi i harmonii.

Czujesz już o co chodzi? Powtórzmy, że poznawanie siebie ma sens! Prawdziwa i spełniona osoba wie kim jest, czyli wie co jest dla niej ważne. Im lepiej siebie znasz, tym bardziej masz możliwość realizować to, co dla ciebie ważne.

Cechy osobowości są niezłym drogowskazem ułatwiającym poznanie siebie i dookreślenie własnego obrazu siebie. Ale są lepsze metody. Jakie? Czytaj dalej.

Kim naprawdę jestem?

Pytanie Kim jestem i po co żyję zadał sobie wybitny amerykański psycholog i psychiatra profesor Steven Reiss. Gdy pod koniec wieloletniej kariery dopadła go poważna choroba i zawisło nad nim widmo śmierci, obiecał sobie jedną rzecz. Jeśli przeżyje operację to resztę życia poświęci poznaniu samego siebie i opracowaniu metody, która pozwoli ludziom poznawać siebie.

Operacja się powiodła, przeżył i dotrzymał słowa. W ciągu kolejnych lat przeprowadził międzynarodowe badania na tysiącach osób i opracował listę czynników, które są w każdym z nas ale różnią się natężeniem. To dlatego tak bardzo różnimy się między sobą! Swoje spostrzeżenia opisał w książce pod tytułem (tak! dobrze myślisz) – Kim jestem?

Test na to kim jestem – psychologia daje 16 odpowiedzi

Autorska metoda naukowa profesora Reissa to nie tylko teoria psychologiczna! Posłużyła bowiem do opracowania narzędzia psychometrycznego, które zostało przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i jest stosowane w kilkudziesięciu krajach.

Profil motywacyjny Reissa, bo o nim mowa, diagnozuje 16 czynników. Każdemu człowiekowi pokazuje indywidualne liczbowe natężenie jego wartości. To nowatorskie i wyjątkowo praktyczne podejście do odpowiedzi na pytanie kim jestem, pozwalające zostać ekspertem od siebie w oparciu o potwierdzoną naukowo metodę.

Zarówno proces opracowania tego narzędzia, jak i wnioski z przeprowadzanych badań opublikowano w uznanych czasopismach naukowych, a sam profesor Reiss napisał wiele książek, z których część została przetłumaczona również na język polski. Więcej o tej unikalnej metodzie możesz dowiedzieć się tutaj lub kontaktując bezpośrednio z Instytutem reprezentującym profesora Reissa w Polsce.