zmiana pracy

Jak rozniecić płomień pasji? Zmiana pracy w kontekście indywidualnych potrzeb i motywacji wewnętrznej

Stało się. Czas zmienić pracę. Podjąłeś tę decyzję, a może życie podjęło ją za Ciebie – to nieistotne. Istotne jest to, że stajesz w obliczu nowego wyzwania, jakim jest zmiana pracy. Jaką drogą pójść, gdy zmieniasz pracodawcę, by odnaleźć swoją bezpieczną przystań i pracować, nie czując się spalanym? Na jakie czynniki warto zwracać uwagę, by znaleźć pracę zgodną z własnymi wartościami i z pasją robić to, co pochłonie Cię bez reszty? Aby nie pozostawiać pytań bez odpowiedzi, przygotowaliśmy kompendium wiedzy. Szukanie pracy – czas start!

Spis treści:

Rozważasz zmianę pracy? Oto, co powinieneś wiedzieć…

Dziś zmiana miejsca pracy nie wiąże się jedynie z chęcią polepszenia warunków finansowych, ale przede wszystkim z poszukiwaniem większej satysfakcji i spełnienia. Jeśli chcesz zmienić pracę, zrozumienie własnych wewnętrznych motywacji może być kluczem do znalezienia takiej, która będzie nie tylko źródłem dochodu, ale także pasji i radości.

Zacznijmy od początku – czym jest motywacja wewnętrzna?

Ewa Jochheim i Iwona Kokoszka w swojej książce „Jak budować zaangażowane zespoły” zwracają uwagę na to, że każdy człowiek ma inną kombinację potrzeb (motywatorów), które popychają do działania, a tym samym pozwalają się spełniać. I tak jak nie ma uniwersalnej metody na to, jak zmotywować się do pracy, tak nie ma jednej recepty na dobre życie. Głębokie zrozumienie własnych potrzeb, wartości i aspiracji pozwala nam lepiej zrozumieć, co naprawdę nas satysfakcjonuje i jakie zadania sprawiają nam największą przyjemność. Ułatwia to wybór odpowiedniej ścieżki kariery i stanowi punkt startowy, jeśli chcesz zmienić pracę.

Jak zmierzyć motywację wewnętrzną?

Reiss Motivation Profile (RMP®) to narzędzie psychometryczne w formie kwestionariusza, które za pomocą 16 motywatorów (nazywanych zamiennie potrzebami) pokazuje indywidualny profil człowieka. Po wypełnieniu kwestionariusza online składającego się ze 128 pytań, system, na podstawie algorytmu, generuje profil motywacyjny – wykres wraz z opisem. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jakie zadania i środowisko pracy będą dla nas najbardziej satysfakcjonujące. Warto być tego świadomym, gdy zmieniasz pracodawcę.

Kluczowe motywatory a satysfakcja z pracy

Istnieje wiele różnych rodzajów motywatorów, z których każdy może mieć inny wpływ na satysfakcję z pracy:

  • Władza – potrzeba wpływania na innych, podejmowania decyzji i kontrolowania sytuacji. Osoby z dużą potrzebą Władzy mogą czerpać satysfakcję z kierowania zespołem, podejmowania dużych decyzji lub wprowadzania zmian w organizacji.
  • Niezależność – potrzeba autonomii i swobody działania. Osoby z dużą potrzebą Niezależności mogą preferować pracę indywidualną i możliwość samodzielnego realizowania projektów.
  • Ciekawość – potrzeba poznawania nowych rzeczy i zdobywania wiedzy. Osoby z taką potrzebą mogą czerpać satysfakcję z pracy wymagającej rozumienia, myślenia i analizowania, gdzie ciągle pojawiają się nowe wyzwania intelektualne.
  • Uznanie – potrzeba bycia lubianym i cenionym przez innych. Osoby z dużą potrzebą akceptacji mogą czerpać satysfakcję z pracy w zespole, gdzie jest optymistyczna atmosfera i gdzie są doceniane.
  • Spokój – potrzeba stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Osoby z dużą potrzebą Spokoju mogą preferować pracę w stabilnej firmie i obowiązki niewymagające ryzyka.

Motywatory a wybór ścieżki zawodowej – przykłady

  1. Motywacja: duża potrzeba Ciekawości – chęć ciągłego uczenia się i wyzwań intelektualnych

Przykładowe nowe miejsce pracy:

  • startup (z branży wymagającej szczegółowej wiedzy specjalistycznej)
  • dział badań i analiz (wymagający analizowania i wnioskowania)
  1. Motywacja: duża potrzeba Kontaktów społecznych

Przykładowe nowe miejsce pracy:

  • zespół w którym duży nacisk kładzie się na integrację
  • praca w dziale sprzedaży, gdzie kluczowe są częste kontakty z klientami
  1. Motywacja: potrzeba Spokoju, bezpieczeństwa i stabilności

Przykładowe nowe miejsce pracy:

  • duża firma lub korporacja, gdzie jest rutyna zawodowa, a stabilność wpływa na brak zaskoczeń, minimalne ryzyko zwolnień i innych ryzykownych sytuacji
  • branża ubezpieczeniowa (ze względu na silną identyfikację z produktem – ubezpieczenie zapewnia bezpieczeństwo!)

Zmiana pracy – kiedy warto skorzystać z RMP®?

Zmiana miejsca pracy to często trudna i stresująca decyzja. Nowe środowisko, wyzwania i niepewność związane ze zmianą miejsca zatrudnienia mogą budzić obawy. Jednak świadoma decyzja oparta na zrozumieniu swoich wewnętrznych motywacji może otworzyć drzwi do satysfakcjonującej i długotrwałej kariery. 

Pamiętaj, że zmiana kariery oparta na zrozumieniu siebie i swoich motywacji daje Ci szansę na stworzenie satysfakcjonującej i długotrwałej ścieżki zawodowej. Zaufaj Reiss Motivation Profile®, nie bój się wyzwań i podążaj za swoimi marzeniami! 

Zachęcamy do wzięcia odpowiedzialności za swoją karierę i budowania jej w oparciu o autentyczne wartości i cele.

  • MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ…

FAQ


Zmiana pracy – kiedy warto? Sygnały, na które powinieneś zwrócić uwagę

Skąd wiadomo kiedy warto zmienić pracę? Jeśli czujesz, że Twoja praca nie daje Ci satysfakcji; nie rozwijasz się zawodowo; nie masz wpływu na swoje zadania (a chciałbyś go mieć); czujesz się znudzony, sfrustrowany lub wypalony – to zmiana stanowiska pracy może być rozwiązaniem. To nie jedyne powody, by rozważyć zmianę pracy. Dodatkowe czynniki, na które warto być uważnym, to również atmosfera pracy – złe relacje między współpracownikami i toksyczna relacja z przełożonym to również sygnały alarmowe, które powinny skłonić do zastanowienia się nad zmianą miejsca zatrudnienia. 

Zmiana pracy po dłuższym okresie – czy/kiedy to dobry pomysł?

Ani się obejrzałeś, a minęła dekada Twojej pracy w jednej formie. A może kilka dekad? Czy to najwyższa pora, by wziąć sprawy w swoje ręce i rozważyć zmianę pracy? A może lepiej cieszyć się stabilnym życiem zawodowym? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na te pytania. Decyzja o zmianie kariery zawodowej zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak sytuacja życiowa, obecny rynek pracy, predyspozycje i motywacje. Potrzebny jest tu bilans zysków i strat, by poszerzenie strefy komfortu było grą wartą świeczki. 

Pamiętaj, że nie ma górnej granicy wieku na zmianę pracy. Niejeden pracownik zmienia pracę i odnajduje satysfakcjonującą karierę zawodową nawet po 40 roku życia.

Przygotowanie do zmiany pracy: kroki, które warto podjąć, planując zmianę pracy

Zanim zaczniesz poszukiwanie nowej pracy, warto:

  • Zdefiniować swoje oczekiwania.
  • Określić swoje mocne i słabe strony oraz umiejętności.
  • Przygotować swoje CV/portfolio.
  • Poćwiczyć odpowiadanie na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Zapoznać się z rynkiem pracy – sprawdzić, jakie są dostępne oferty pracy, oczekiwania pracodawców i średnie zarobki na danym stanowisku.
  • Skonsultować się z doradcą zawodowym.

Jak szukać nowej pracy?

Rozszerz swoją sieć kontaktów, porozmawiaj ze znajomymi, rodziną i dawnymi współpracownikami. Nie bój się prosić o rekomendacje na platformach typu Linkedin, które łączą pracodawców z potencjalnymi pracownikami. Pamiętaj, by korzystać z różnych kanałów – przeglądaj oferty pracy w internecie, korzystaj z portali społecznościowych, uczestnicz w wydarzeniach branżowych. Jednocześnie warto być otwartym na nowe możliwości i nie zamykać się na oferty pracy, które nie do końca odpowiadają pierwotnym oczekiwaniom. Czasami warto zaryzykować i spróbować czegoś nowego. A najważniejsze – nie wolno się poddawać, jeśli szybko nie uda się znaleźć wymarzonego miejsca pracy – poszukiwanie nowej pracy może być czasochłonne i wymagające cierpliwości.

Na co zwracać uwagę szukając nowej pracy?

Zgodność wartości

Wartości firmy i kultura organizacyjna odgrywają kluczową rolę w budowaniu satysfakcjonującej i motywującej pracy. Zanim zdecydujesz się podjąć nową pracę, zastanów się, jakie wartości są dla Ciebie ważne i czy firma je podziela. Przeczytaj misję i wizję firmy, zapoznaj się z jej kulturą organizacyjną, porozmawiaj z obecnymi i byłymi pracownikami, zwróć uwagę na atmosferę pracy w firmie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Środowisko pracy

Właściwe środowisko pracy pozwala nam na lepsze wykorzystanie swoich umiejętności i potencjału. Niektórzy lubią dynamiczne i konkurencyjne środowisko, inni wolą spokojną i wspierającą atmosferę. RMP® daje jasne wskazówki co do indywidualnych potrzeb, preferencji i stylu pracy.

Rola i obowiązki

Zanim zdecydujesz się na nową pracę, dokładnie przeanalizuj zakres obowiązków na danym stanowisku i upewnij się, że odpowiada on Twoim umiejętnościom, doświadczeniu i motywacjom wewnętrznym. Dokładnie zapoznaj się z opisem stanowiska pracy, zakresem obowiązków i odpowiedzialności. Dowiedz się, jakie są możliwości rozwoju zawodowego i oczekiwania pracodawcy.

Intuicja

Czy czujesz się dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy masz wrażenie, że możesz się dogadać z rekruterem i potencjalnymi współpracownikami? Twoja intuicja może być cennym źródłem informacji.

Rozmowy kwalifikacyjne – to działa w dwie strony!

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko okazja dla pracodawcy do oceny kandydata. To również doskonała szansa, aby dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku pracy, a tym samym ocenić, czy jest to odpowiednie miejsce do rozwoju.

Nie spiesz się z decyzją o przyjęciu oferty pracy. Dokładnie przeanalizuj wszystkie informacje, które zebrałeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej i podejmij przemyślaną decyzję.

Negocjacje warunków pracy: jak osiągnąć sukces?

Negocjacje warunków pracy to naturalna część procesu rekrutacji. To szansa na zadbanie o swoje interesy i wynegocjowanie umowy, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Pamiętaj, że negocjacje to nie walka, ale rozmowa. Strony powinny dążyć do osiągnięcia porozumienia, które będzie korzystne dla obu.

Jak przygotować się do negocjacji?

  • Określ swoje priorytety. Przypomnij sobie powody zmiany pracy i zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w nowej pracy, np. wynagrodzenie, benefity, możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny, możliwości rozwoju.
  • Zrób rozeznanie. Sprawdź, jakie są średnie zarobki na podobnych stanowiskach w Twojej branży i regionie. Zapoznaj się z ofertami pracy innych firm.
  • Przygotuj argumenty. Dlaczego zasługujesz na wyższe wynagrodzenie lub inne dogodności? Jakie korzyści przyniesiesz firmie?
  • Ćwicz negocjacje. Możesz poprosić przyjaciela lub członka rodziny o pomoc w przećwiczeniu negocjacji.

Częste powody zmiany pracy: od rutyny zawodowej do wypalenia

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na zmianę pracy. Należą do nich między innymi: rutyna zawodowa, brak możliwości rozwoju, niska pensja, słabe warunki pracy; brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wypalenie zawodowe, niewłaściwe dopasowanie do kultury firmy, zmiana miejsca zamieszkania, chęć zmiany pracodawcy lub branży. Gdy pracownik zmienia pracę, otwiera sobie furtkę do polepszenia jakości życia. 

Zmiana pracy: jakie są jej konsekwencje?

Zmiana miejsca pracy może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Potencjalne korzyści to między innymi większa satysfakcja z pracy, wyższe zarobki, lepsza równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, nowe wyzwania i możliwości rozwoju, ucieczka od niezdrowego środowiska pracy, spełnienie marzeń zawodowych.

Potencjalne zagrożenia obejmują niestabilność i niepewność (zwłaszcza na początku zmiany pracodawcy), spadek dochodów, stres związany z adaptacją:, ryzyko niepowodzenia, utrata dotychczasowych kontaktów, trudności w znalezieniu nowej pracy.

Zmiana pracy – historie sukcesu

Nasza wieloletnia praktyka mnoży przykłady osób, które z sukcesem zmieniły pracę, kierując się zrozumieniem swoich motywacji wewnętrznych. Opisy niektórych inspirujących historii znajdziesz w książce E. Jochheim i I. Kokoszki „Jak budować zaangażowane zespoły”


  • MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ…