roznice miedzy kobietami a mezczyznami 1

Kobiety vs. mężczyźni – 5 różnic potwierdzonych naukowo

O tym jak bardzo kobiety różnią się od mężczyzn, a mężczyźni od kobiet, powiedziano wszystko. Ale które z tych różnic, to coś więcej niż powtarzane stereotypy? Już wiemy! W ciągu dwudziestu lat 135 tysięcy osób wzięło udział w międzynarodowych badaniach Reiss Motivation Profile®, które odkrywają pięć różnic między kobietami i mężczyznami. Zaobserwowano je u wszystkich generacji na całym świecie.

Zamiast zastanawiać się, jakie są psychologiczne różnice między kobietą, a mężczyzną, albo czym mózg kobiety różni się od mózgu mężczyzny, sprawdziliśmy najbardziej praktyczną rzecz: Co tak naprawdę motywuje kobiety, a co mężczyzn? Czego potrzebują i do czego bardziej dążą kobiety, a do czego mężczyźni?

5 różnic między kobietami a mężczyznami

1. Władza

Mężczyźni bardziej chcą i pragną władzy. Przywódcze stanowiska, liderskie pozycje, przewodzenie dużym projektom i podejmowanie decyzji pociągających za sobą poważne skutki – to wszystko bardziej cieszy mężczyzn.

Uwaga! Wyniki badań na których się opieramy, dotyczą wewnętrznej motywacji. Mówią o tym, czego tak naprawdę pragniemy i do czego dążymy. Nie mówią, co należy podkreślić, o umiejętnościach i kompetencjach. To, że mężczyźni bardziej pragną władzy, nie oznacza, że są lepszymi liderami – to nie było przedmiotem badań.

2. Uznanie

Kobiety wyżej pozycjonują uznanie. Oznacza to, że akceptacja ma dla nich większe znaczenie, niż dla mężczyzn. Środowisko w którym jest przestrzeń na empatię i miękki feedback, jest dla kobiet bardziej motywujące i lepiej się w nim czują.

3. Aktywność fizyczna

Sport i wszystko, co związane z wysiłkiem, jest ważniejsze dla mężczyzn. Do dobrego samopoczucia potrzebują być w ruchu więcej niż kobiety. Aktywność fizyczna jest dla mężczyzn większą motywacją, bardziej ich cieszy, potrzebują i chcą jej więcej i częściej niż kobiety.

4. Piękno

Piękno jest domeną kobiet. Otaczanie się pięknem i wszelka działalność związana z estetyką, daje im więcej radości, niż mężczyznom. Estetyczna asceza to coś, co pojawia się częściej wśród panów.

5. Seks*

Mężczyźni chcą i potrzebują więcej seksu. Seks dla mężczyzn jest silniejszą motywacją.

*Seks (oryg. Romance) występuje w wersji RMP Self-Discovery, która w momencie ukazywania się tego artykułu nie jest dostępna w Polsce. Aktualnie w Polsce dostępna jest wersja RMP Business, która zamiast motywatora Romance, zawiera motywator Piękno.

Czego chcą kobiety, a czego mężczyźni?

Kobiety bardziej chcą uznania i piękna, a mężczyźni bardziej chcą władzy, sportu i seksu. Ogólnie rzecz biorąc. I chociaż to wiarygodne badania naukowe, to przestrzegamy przed zbyt daleko idącym uproszczeniem – że wszystkie kobiety albo wszyscy mężczyźni mają jakąś cechę.

Na pewno znasz kobietę – urodzoną liderkę, która przewodząc innym, czuje się jak ryba w wodzie, a na dodatek nie owija w bawełnę i uważa, że empatia jest przereklamowana. I oczywiście fantastycznie się z tym czuje. Pewnie znasz też mężczyznę – wrażliwego artystę, estetę, który unika sportu i uwielbia siedzący tryb życia. Jak to możliwe?

Dane, które tu przywołujemy, pokazują pewien trend ale musimy mieć też na uwadze, że trapi je bolączka statystyk. Ze statystykami jest jak ze strojem kąpielowym – odkrywa dużo ale zakrywa najważniejsze. Oczywiście lepiej jest polegać na wiarygodnych analizach statystycznych, niż niepotwierdzonych stereotypach. Ale jeszcze lepiej podchodzić do każdego człowieka indywidualnie.

Jeśli naprawdę zależy ci na podniesieniu skuteczności – i nie ma tu znaczenia, czy prywatnie, czy w biznesie, czy indywidualnie, czy zespołowo – to odkrywaj indywidualność. Tylko wtedy zrozumiesz siebie i innych oraz zyskasz wiedzę do skutecznego zarządzania sobą i innymi.

Jak odkrywać indywidualność swoją i innych? Możesz obserwować i analizować zachowania – to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, choć obarczone dużą subiektywnością. Jeśli szukasz obiektywnej i naukowej diagnozy potencjału i motywacji – sprawdź Reiss Motivation Profile®