quiet quitting ciche ochodzenie cicha rezygnacja

Quiet quitting – ciche odchodzenie – nowy trend na rynku pracy

Nie angażują się emocjonalnie w pracę. Nie mają ambicji aby coś udowodnić. Unikają dodatkowego wysiłku i wszystkiego co wykracza poza ustalone obowiązki. Robią tylko niezbędne minimum. Brzmi znajomo? Oto quiet quitting, czyli ciche odchodzenie.

  1. Co to jest quiet quitting
  2. Objawy quiet quitting u pracowników
  3. Jak przeciwdziałać quiet quitting w pracy
  4. Quiet quitting w życiu prywatnym
  5. Quiet quitting jako szansa

Ciche odchodzenie – co to jest

Quiet quitting to trend, który zyskał popularność w 2022 i stał się viralem najpierw w USA, a następnie dzięki mediom społecznościowym rozlał po całym świecie. Dużą popularność zawdzięcza pokoleniu Z, które identyfikując się z nim mocno go rozpropagowało.

Ciche odchodzenie wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z odchodzeniem z pracy (w przeciwieństwie do wielkiej rezygnacji, która była na ustach wszystkich HR-owców w 2021 roku). Jest to raczej odchodzenie od „kultu pracy” i podporządkowania życia prywatnego pracy, na rzecz work-life balance i większego spokoju.

Może przejawiać się wykonywaniem minimalnej ilości wymaganych przez pracodawcę obowiązków, unikaniu nadgodzin i dodatkowych zobowiązań, czy braku wypowiadania się lub wychodzenia z inicjatywą dopóki nie jest to absolutnie niezbędne

To pojęcie stosowane jest zazwyczaj w kontekście rynku pracy i braku zaangażowania pracowników, jednak pojawia się również w sytuacjach z życia prywatnego, choć w nieco innym znaczeniu. W tym wpisie zamiennie używamy zwrotów: quiet quitting, ciche odchodzenie, cicha rezygnacja, powolna rezygnacja.

Ciche odchodzenie pracowników – objawy quiet quitting

Oto lista najczęstszych symptomów cichej rezygnacji z pracy.

  1. Spadek zaangażowania
  2. Mniejsza inicjatywa
  3. Brak innowacji
  4. Ograniczona komunikacja
  5. Wycofanie społeczne
  6. Gorsza frekwencja
  7. Niższa jakość pracy i słabsze wyniki

Gdy zauważysz u pracowników objawy z powyższej listy, możliwe, że obserwujesz zjawisko cichej rezygnacji z pracy.

Jak przeciwdziałać cichym odejściom z pracy?

Ciche odchodzenie z pracy będzie coraz częstszym zjawiskiem i ogromnym problemem dla efektywności biznesu. Wygrają liderzy i organizacje radzące sobie z tym wyzwaniem najskuteczniej. Możesz podjąć trzy rodzaje działań, które przybliżą cię do sukcesu w radzeniu sobie z cichą rezygnacją.

Monitorowanie cichego odchodzenia z pracy

Znajomość zjawiska cichej rezygnacji jest niezbędna, aby je monitorować.

Zwracaj uwagę na siedem sygnałów, które opisaliśmy w pierwszej części. Im szybciej je dostrzeżesz, tym łatwiej będzie na nie zareagować.

Zadbaj też o środowisko w którym pracownicy czują się komfortowo i mogą wyrażać swoje obawy. Dzięki temu zyskasz wgląd w obszary problemowe z ich perspektywy.

To ważne dwa źródła informacji: twoja obserwacja symptomów cichej rezygnacji i to, co mówią pracownicy. Posłużą za podstawę do radzenia sobie z cichą rezygnacją.

Reagowanie na cichą rezygnację z pracy

Gdy już dostrzeżesz zjawisko cichego odchodzenia, możesz:

  • udawać, że go nie widzisz (to nienajlepszy sposób) – niewykorzystany potencjał, utracone zyski, przeciętność, frustracja – lepiej temu zapobiec
  • czekać, aż problem sam się rozwiąże (to również nienajlepszy sposób) – problem quiet quitting sam się nie rozwiąże
  • reagować – to dobry sposób

Najlepsza recepta na ciche odchodzenie?

Zareaguj precyzyjnie – najpierw określ, co doprowadziło do cichego porzucania pracy (pomocna będzie indywidualna diagnoza). Następnie w miarę możliwości zacznij traktować pracownika w sposób bardziej zgodny z jego indywidualnymi potrzebami.

Czy jest jeszcze lepszy sposób na radzenie sobie z cichym odchodzeniem?

Oczywiście, oto on!

Zapobieganie cichemu odejściu pracowników

W myśl powiedzenia, że prewencja jest lepsza niż leczenie, najlepiej będzie przeciwdziałać cichym odejściom. Problem cichego odchodzenia wynika z rozbieżności między tym co pracownik chce robić, a tym, co musi robić.

Wielu pracodawców w tym momencie pomyśli, że ludzie są z natury leniwi, a praca nie jest od tego, żeby ją lubić. Jednak problem cichego odchodzenia pokazuje, że pracodawcy dysponują coraz mniejszą możliwością wpływania na pracowników i zmuszania ich do pracy. Mówiąc wprost – pracodawcy coraz częściej są bezsilni. A pracownicy? Minimalnie wydajni, minimalnie zaangażowani, niewykorzystujący swojego potencjału…

Ewa Jochheim na okładce swojej książki umieściła zdanie z raportu Deloitte 2018r.

58% pracowników przychodzi do firmy wyłącznie po to, aby otrzymać wynagrodzenie i nie zostać zwolnionym

Zamiast czekać aż wśród twoich ludzi pojawią się objawy cichej rezygnacji z pracy, zrób jedną (dosłownie jedną) rzecz: poznaj prawdziwe potrzeby swoich pracowników (zdiagnozuj ich wewnętrzne motywatory). A następnie wykorzystaj to do zarządzania nimi.

quiet quitting tips ciche odchodzenie jak budować zaangażowane zespoły książka jak budować zaangażowanie

Quiet quitting w życiu prywatnym

Czy powolna rezygnacja dotyczy też życia prywatnego?

Zjawisko cichego odchodzenia może odnosić się również do sytuacji prywatnych. Przejawia się w dawaniu minimum zaangażowania w aktywności czy relacje bez otwartego wyrażenia swoich intencji. Osoba która po cichu wycofuje się, nie wskazuje powodów swojego postępowania. Zamiast dokonać analizy sytuacji i podjąć działania które pozwolą jej utrzymać zaangażowanie, po prostu powoli i po cichu wycofuje się.

Na czym polega cicha rezygnacja w relacjach?

Cicha rezygnacja w relacjach ma miejsce wtedy, gdy stopniowo wygaszasz interakcje z jakąś osobą. Rzadziej pojawiasz się na spotkaniach, rzadziej odpisujesz na wiadomości, ogólnie wykazujesz mniejsze zaangażowanie w relację, bez konkretnego powodu. Choć nie zdarzyło się nic znaczącego, czym możesz wytłumaczyć swoje zachowanie.

Ciche odchodzenie jako sposób ochrony. Co to znaczy?

Ciche odchodzenie dotyczy też sytuacji, w których chcąc uniknąć konfrontacji np. w związku, wycofujesz się, czyli zmniejszasz swoje zaangażowanie do minimum, ale nie zrywasz relacji. Określane jest również jako quiet dumping. Chroni zarówno przed konfrontacją z partnerem oraz podjęciem decyzji o zakończeniu relacji.

Quiet quitting to szansa!

Minusy quiet quitting są oczywiste. A czy sytuacja w której widzimy, że się wycofujemy może być szansą? Jak najbardziej!

Potraktuj quiet quitting jako informację, która mówi ci:

to co robisz nie jest zgodne z tobą

albo

sposób w który to robisz nie jest zgodny z tobą

Co dalej?

Czas najwyższy to zmienić i przyjrzeć się sobie!

Jeśli po cichu wycofujesz się z czegoś, to nie jest przypadek, tylko konsekwencja tego, że robisz coś, co nie jest zgodne z tobą. Dlatego najlepszym sposobem radzenia sobie z cichą rezygnacją jest przyjrzenie się sobie i swojej indywidualnej mapie zaangażowania.